Jesienne szczepienie lisów

Aktualności » Jesienne szczepienie lisów

Od 11 września do 3 października 2021 r. na terenie powiatu lipskiego zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki, z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym.

Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie ma ukierunkowanego działania przeciw wściekliźnie.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
– nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
– kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
– nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.

Materiał zewnętrzny, powierzony przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (brak opisu alternatywnego grafiki)

  • Plakat informacyjny (brak opisu alternatywnego)
    Plakat informacyjny (brak opisu alternatywnego)