Biuletyn Infromacji Publicznej Platforma Zamówień Publicznych Portal Posiedzenia.pl Portal mapowy

Kongres Kół Gospodyń Wiejskich

Archiwum » Archiwum 2019 »  Kongres Kół Gospodyń Wiejskich

We wtorek, 1 października powiat lipski gościł 33 Koła Gospodyń Wiejskich z całego subregionu radomskiego. Kongres Kół Gospodyń Wiejskich zorganizował resort środowiska we współpracy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministrem Cyfryzacji.

W trakcie spotkania w sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury zaplanowano cykl wykładów tematycznych i prezentacji. Były też towarzyszące stoiska edukacyjne: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Państwowych oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w ramach programu „Polska smakuje”. Odbyły się wykłady m.in. na temat:

- ubiegania się o środki na prowadzenie KGW,

- procedury rejestracji produktu regionalnego,

- rozliczania KGW,

- uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz sprzedaży produktów spożywczych przez KGW.

Przedstawiciele Resortu Środowiska zaprezentowali projekt „Ministerstwo Środowiska na rzecz polskiej wsi” w ramach którego przedstawili m.in.:

- Program „Czyste Powietrze” – dofinansowanie wymiany źródeł ciepła i ocieplenia budynku jednorodzinnego,

- Program „Mój Prąd” – dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz inne działania Ministerstwa Środowiska skierowane do rolników i mieszkańców wsi.

 

Miłą przerwą w wykładach był występ naszego rodzimego Zespołu Śpiewaczo – Obrzędowego ,,Tymienianki'' z Tymienicy wraz z grupą ,,Małe Tymienianki''. Historia zespołu sięga roku 1978, od kiedy z dużymi sukcesami biorą udział w imprezach lokalnych, przeglądach, festiwalach, dożynkach i festynach. Kierownikiem Zespołu jest pan Zdzisław Furmanek.

Dumni jesteśmy z naszych Kół Gospodyń Wiejskich, które podczas organizowanego w trakcie spotkania konkursu kulinarnego „Słodkie Smaki Regionów” zajęły pierwsze i drugie miejsce. II miejsce dla KGW „Teraz My” z Maruszowa za pyszną „Szarlotkę” - bo jak powiedziała w trakcie odbierania nagrody Zofia Kędziora- szefowa Koła: ”jabłka i pszenica to zawsze na wsi były”. I miejsce i laur zwycięstwa odebrało Koło Gospodyń Wiejskich z Wyględowa, gm. Sienno, które przygotowało leciutki „Sernik z musem malinowym” z prawdziwego, wiejskiego twarożku i malin z własnego ogródka. BRAWO!!! W ostatnich latach obserwuje się renesans aktywności kobiet zamieszkujących obszary wiejskie. Jest to działalność społeczna, bardzo potrzebna lokalnym środowiskom i wsi, szczególnie małym społecznościom, za co Wam serdecznie dziękujemy!

Tekst i foto: SP w Lipsku

 • Kongres
  Kongres
 • Kongres
  Kongres
 • Kongres
  Kongres
 • Kongres
  Kongres
 • Kongres
  Kongres
 • Kongres
  Kongres
 • Kongres
  Kongres
 • Kongres
  Kongres
 • Kongres
  Kongres
 • Kongres
  Kongres