Niezwykłe odkrycie w Lipsku

Archiwum » Archiwum 2021 » Niezwykłe odkrycie w Lipsku

Starosta Lipski oraz Kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w RADOMIU - Witold Bujakowski udzielali wywiadu do TVP3.

Liczymy, że wpisanie budynku do rejestru zabytków pozwoli nie tylko na przeprowadzenie właściwych remontów, ale być może w przyszłości również na zmianę przeznaczenia jako obiektu kultury.

O co chodzi?
10 maja, w trakcie prac badawczych przedprojektowych, zleconych przez Starostwo Powiatowe w Lipsku, w obiekcie użyteczności publicznej, kierownik badań arch. Jacek Węcławowicz dokonał sensacyjnego odkrycia polichromii z napisami w języku hebrajskim na ścianie wschodniej traktu środkowego budynku.
Ze wstępnego rozpoznania przybyłego na miejsce zgłoszenia kierownika WUOZ Delegatury w Radomiu Witolda Bujakowskiego wynika, że zachowane napisy i układ pomieszczeń wskazują na istnienie w tym miejscu domu modlitwy popularnie nazywanego przez Żydów „szul” lub „bet midrasz”, zlokalizowanego w sąsiedztwie nieistniejącej już drewnianej XIX-wiecznej synagogi. Wstępne tłumaczenie napisów wskazuje na tekst modlitewny

Tekst: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

  • Starosta Lipski udziela wywiadu mediom. W tle budynek sanepidu w Lipsku.
    Starosta Lipski udziela wywiadu mediom. W tle budynek sanepidu w Lipsku.