Obwodnica Lipska - podpisano umowę na projekt i budowę

Archiwum » Archiwum 2020 » Obwodnica Lipska - podpisano umowę na projekt i budowę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Lipska. Inwestycję wykona firma Budimex.

Umowa o wartości prawie 110 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 35 miesięcy od daty jej zawarcia. Przy czym najpóźniej 12 miesięcy po zawarciu umowy wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po uzyskaniu decyzji do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest w II kwartale 2024 r. W ramach kontraktu wykonawca przygotuje projekt budowlany, uzyska niezbędne decyzje, a następnie wybuduje drogę.

Trasa o długości 6,4 km poprowadzona będzie w układzie północ-południe, po zachodniej stronie miejscowości Lipsko. Początek obwodnicy planowany jest około 350 m na północ od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 754, koniec około 500 m od nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 747. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Lipska to jedna z dziewięciu mazowieckich obwodnic, które powstaną w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

- Rządowy Program 100 Obwodnic realizuje ideę zrównoważonego rozwoju.
Dziękujemy – My mieszkańcy Lipska, powiatu, wszyscy przejeżdżający tą drogą, mieszkający bezpośrednio wzdłuż drogi. Obwodnica poprawi wszystkim jakość życia. Mam nadzieje również, że będzie impulsem strukturotwórczym w rozwoju miasteczka i biznesu.
Dziękuję naszym Parlamentarzystom na czele z Panem Ministrem Markiem Suskim, iż zadbali, by w tym Programie znalazły się miasta i miasteczka z naszego regionu – w tym właśnie Lipsko. Podziękowania należą się za wszelkie narzędzia, dzięki którym impuls do rozwoju powiatu, jego atrakcyjności jest znaczny i odczuwalny, chociażby: Przewozy autobusowe, Fundusz Dróg Samorządowych, Fundusz Inwestycji Lokalnych to instrumenty, które mają niebagatelny wpływ na rozwój Naszych małych Ojczyzn. Jestem wdzięczny za dostrzeganie potrzeby powiatu lipskiego oraz, że w kolejnych budżetach wymieniane instrumenty są zasilane kolejnymi dużymi kwotami – komentuje Starosta Lipski.

Więcej na ten temat tutaj.

Źródło: GDDKiA

  • Niebieski napis "Umowa na projekt i budowę obwodnicy Lipska została podpisana" na białym tle
    Niebieski napis "Umowa na projekt i budowę obwodnicy Lipska została podpisana" na białym tle