Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Aktualności » Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W tym roku powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Lipsku były wyjątkowe. Podczas spotkania w imieniu Prezydenta zostały wręczone odznaczenia państwowe – Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wydarzeniu towarzyszyła uroczysta msza święta oraz sztafeta rowerowa, wszystko w duchu patriotyzmu i pamięci ofiar wojny. Wydarzenie odbyło się 7 listopada.

- Dzisiejszy dzień, który jest obchodzony na ziemi lipskiej to przede wszystkim 20 sztafeta Ognia Niepodległości ale i dzień, święto niepodległości (…) Dziś będziemy mogli hucznie mam nadzieję ale i dumnie przede wszystkim, wręczyć odznaczenia osobom z których dzisiaj jesteśmy dumni i że są mieszkańcami naszej ziemi lipskiej – mówi Starosta Lipski, Sławomir Śmieciuch.

W imieniu Prezydenta 10 Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczył Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP wraz ze Starostą Lipskim Sławomirem Śmieciuchem. Odznaczenia były przyznawane osobom, które aktywnie biorą udział w życiu powiatu i dbają o dobro lokalnej społeczności, tym samym szerząc dobre wzorce wśród młodzieży.

– Powracanie do tych rzeczy które tutaj się działy historycznie przed wielu laty, przypominanie nowemu pokoleniu to jest to pokazywanie naszej tożsamości. To jest niesamowicie ważne dla młodego pokolenia, żeby pokazywać tą tożsamość i uczyć jej tej naszej ojczyzny jak ona była ważna, jak wielu ludzi zginęło broniąc naszej ojczyzny, szczególnie tu w tych czasach II wojny światowej, które bardzo mocno dotknęły też ziemię lipską (…) Jeszcze raz dziękuję za wszystko co zrobiliście dla ziemi lipskiej, bo robiąc to dla ziemi lipskiej, zrobicie to dla Mazowsza, zrobiliście to dla Polski, zrobiliście to dla naszej kochanej ojczyzny – mówi Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Podczas uroczystego spotkania przyznano dodatkowe trzy odznaczenia. Był to Medal Komisji Edukacji Narodowej dla Starosty Lipskiego Sławomira Śmieciucha, Złoty Krzyż „Za zasługi dla Klubów Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju” którym został odznaczony starszy kapitan Piotr Czerwonka, oraz Złoty Medal ,,Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju” który odebrał Jerzy Zawal. Wyróżnienia przyznał Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

– Co to znaczy być dobrym Polakiem i Patriotą dzisiaj. Bo oprócz dbania o historię, wydobywania z otchłani niepamięci tych zdarzeń, które winniśmy pokazać światu i winniśmy tamtych bohaterów tych zdarzeń pokazywać z imienia i z nazwiska. Również dzień dzisiejszy jest ważny. Dzień dzisiejszy to przede wszystkim praca. Praca dla dobra naszej najukochańszej ojczyzny Rzeczpospolitej Polskiej (…) Ktoś musi zadbać o to, żeby historia która działa się tu i teraz również ujrzała światło dziennie – dodaje Starosta.

– Cyprian Kamil Norwid napisał, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, obowiązek nas wszystkich, czy to jesteśmy w mundurze, czy jesteśmy po cywilu. Obowiązek każdego człowieka na swoim stanowisku, żeby jak najlepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków dla dobra społeczności lokalnej i naszej ojczyzny – mówi Tomasz Krzyczkowski, odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Po uroczystości wręczenia odznaczeń uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. św. Trójcy w Lipsku, gdzie odbyła się msza święta, na którą przybyła Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” organizowana przez Hufiec ZHP Zgierz pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Podczas mszy nastąpiło przekazanie „Ognia Niepodległości” władzom powiatu lipskiego oraz przybyłym delegacjom zaprzyjaźnionych samorządów, stowarzyszeń i instytucji. Całość obchodów zakończył koncert orkiestry dętej z Sienna.

Fotorelacja znajduje się na naszym Facebooku.
Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo.

Tekst i relacja wideo: Zebrra.tv
Foto: Starostwo Powiatowe w Lipsku

  • Od lewej: Józef Sosnowski, Sławomir Śmieciuch oraz  Andrzej Dera.
    Od lewej: Józef Sosnowski, Sławomir Śmieciuch oraz Andrzej Dera.