Program "100 Obwodnic" – Lipsko

Archiwum » Archiwum 2020 » Program "100 Obwodnic" – Lipsko

  • 100 obwodnic
    100 obwodnic

"Mieszkańcy Lipska doczekają się obwodnicy. Po latach starań samorządu droga krajowa zostanie wyłączona z granic miasta tym samym odciążając ruch na gęsto zamieszkanym terenie.

- Dzisiaj ogłaszamy przetarg na budowę obwodnicy Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79. To pierwszy przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie obwodnicy w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic, programu zapowiedzianego jesienią 2019 roku i już po kilku miesiącach z dużą konsekwencją i determinacją realizowanego.- Rafał Weber, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

Jak się okazuje nadmierny ruch w centrum Lipska był dla mieszkańców nie tylko uciążliwy ale i szkodliwy.

- Każdy tak zastanawia się “co ja będę miał z tego, że będzie obwodnica mojego miasta?” Oczywiście ci, którzy będą jechać będą mogli wygodnie minąć miasto, a każdy mieszkaniec miasta mówi “tak, my z tego również skorzystamy.” Bo jeśli popatrzymy na tę ulicę ruchliwą to hałas, to spaliny i to szanowni państwo od wielu lat podkreślali mieszkańcy miasta że pękające budynki.- Marek Suski poseł Prawa i Sprawiedliwości

Obwodnica znajdowała się w sferze marzeń władz samorządowych i mieszkańców od lat.

- Władze gminy, władze powiatu o obwodnicę zabiegały już od 30-lat. Zmieniali się burmistrzowie, zmieniała się władza, musieliśmy czekać tyle czasu, żeby to dzisiaj stało się faktem. Zanim podziękuję chciałem tylko wspomnieć jedno spotkanie, w murach tego Lipskiego Centrum Kultury z ówczesnym ministrem Markiem Suskim rozmawialiśmy również o obwodnicy, dzisiaj ten fakt ma miejsce.- mówił Sławomir Śmieciuch.

Starosta lipski podkreślił też, że zadanie realizowane przez rząd spełnia założenia zrównoważonego rozwoju.

- Zrównoważony rozwój kraju to fakt, to następuje, bo również w takich miejscowościach obwodnice powstają. To nie tylko wyłącznie tranzytu ciężkiego, który przeszkadza mieszkańcom, jeżeli jeszcze dodamy do tego, że wzdłuż tej drogi znajdują się szkoły podstawowe i przedszkola i szkołą średnia to zrozumiecie państwo o co walczymy tak naprawdę przez tych kilkadziesiąt lat.- zaznaczał starosta powiatu lipskiego.

Ostateczny termin oddania obwodnicy do użytku uzależniony jest od przebiegu procedury przetargowej. Rafał Weber zapowiedział, że nową drogą samochody mogą pojechać już za 4 lata."

Link do filmu na Youtube Zebrra.TV - https://www.youtube.com/watch?v=GXw1y1VBA1g

Źródło tekstu - Zebrra.tv

O realizacji programu "100 Obwodnic" w Lipsku wspomina również Poseł na Sejm Marek Suski - tutaj:  https://www.facebook.com/mwsuski/posts/3868590123215063

Źródło zdjęcia : Oficjalny profil FB - Marek Suski